آموزش زبان انگلیسی با اخبار | یادگیری زبان انگلسی با گوش دادن به اخبار

/ / آموزش زبان انگلیسی
آموزش زبان انگلیسی با اخبار

آموزش زبان انگلیسی با اخبار

اخبار یک راه به روز بودن با آخرین تحولات جهان است. حال اگر به زبان انگلیسی تسلط نداشته باشید و فهم برخی متون برایتان دشوار باشد چطور؟ وقت خود را به این ۱۰ خبرنامه اختصاص دهید. انگلیسی خود را بهبود ببخشید، یادگیری زبان انگلیسی با گوش دادن به اخبار میتواند بسیار به شما کمک کند.

برتری های یادگیری زبان انگلیسی با اخبار؟

اصول و قواعد زیادی مانند خواندن کتاب گرامر زبان انگلیسی یا گوش کردن به صوت برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد. با این حال در این میان، تعداد کمی از این شیوه ها به اندازه خواندن اخبار انگلیسی می تواند موثر باشد.

احتمالا با خود بگویید: من که در یک کشور انگلیس زبان زندگی نمی کنم، پس چگونه روزنامه های انگلیسی زبان را پیدا کنم و خبرهایش را بخوانم؟ خب، خبر خوب این است که با وجود رسانه های خبری آنلاین و اینترنت، دیگر لزومی ندارد نگران این مساله باشید. هیچ زمانی مثل الان نبوده که اخبار روزنامه ها به زبان های دیگر، به این راحتی در دسترس باشد.در گذشته این همه منبع سریع و مناسب برای آموزش زبان انگلیسی وجود نداشته است. کافیست بخواهید با یادگیری زبان انگلیس با اخبار، به مسیر یادگیری خود سرعت دهید!

خواندن اخبار به زبان انگلیسی شما را یاری می کند تا با اصطلاحات و کلمات جدیدی برخورد کنید و دایره لغاتتان را وسیع‌تر کنید. می توان کلمات جدید را ترجمه و حفظ کنید و مسیر یادگیری زبان انگلیسی خود را مسطح و مسطح‌تر کنید.

برای اینکه درک کنید چطور می توانید با مطالعه اخبار انگلیسی مهارت زبانی تان را تقویت کنید، مقاله امروز ما را حتما با دقت بخوانید!

 

چگونگی یادگیری زبان انگلیسی با کمک اخبار

اخبار ، روشی است که به عنوان نویسنده این مقاله به شما پیشنهاد می دهم  با استفاده از آن می توانید نمره کامل در آزمون تافل و هم آیلتس بدست آورید! و این امر بدون حتی یک ساعت کلاس رفتن در دسترس است! این روش در اصل ماحصل ۹ سال تجربه در یادگیری و آموزش مهارت شنیداری زبان انگلیسی است.

مراحل و نکات یادگیری زبان انگلیسی با اخبار

  • گوش دادن به رادیو، فایل های صوتی و همینطور پادکست (بهتر است یکی از دو لهجه آمریکایی یا بریتیش را انتخاب کنید). بعد از شنیدن جملات سعی کنید آن را بازگو نمایید. اگر متوجه جمله نشدید اشکالی ندارد سعی کنید هر روز حداقل نیم ساعت بسته صوتی گوش کنید (حتی روزهای تعطیل). تا گوشتان به شنیدن زبان انگلیسی عادت کند.
  • توجه داشته باشید که گوش دادن به اخبار یک مکمل قوی برای یادگیری زبان انگلیسی می باشد نه روش اصلی! درنتیجه باید به همراه گوش دادن به اخبار، تا می توانید متون مختلف را به صورت شمرده و با صدای بلند برای خود بخوانید.
  • بعد از حدود چهار روز گوش کردن به اخبار، متوجه برخی کلمات می شوید که به طور رایج در سخنان گوینده خبر تکرار می شوند. آنها را جستجو کنید و ترجمه شان را در دفترچه ای مشخص یادداشت کنید. این کلمات بسیار رایج اند و در آینده به کار شما می آیند.
  • معمولا کانال های خبری که در زیر معرفی شده اند نسخه متنی و فایل صوتی/تصویری را در اختیار مخاطب قرار می دهند. مناسب‌ترین روش این است که مرتبه اول، همزمان با گوینده شما هم نیم نگاهی به متن خبر داشته باشید.
  • اگر متنی در کار نبود یا اصلا تمایلی به کار با متن ندارید، جملاتی که گوینده خبر بیان می کند را شما نیز بلافاصله با صدای بلند تکرار کنید (اشتباه یا درست مهم نیست فقط سعی کنید تا حد امکان شبیه گوینده حرف بزنید). این روش را روش سایه می نامند.
  • بعد از حدود سه هفته گوش کردن به اخبار. از این پس باید بعد از گوش کردن به هر قسمت خبری، آن را در ۱۰ خط انگلیسی برای خود خلاصه نویس کنید(باید مفهومی که از اخبار داشتید بر روی کاغذ بیاورید).

نکته مهم هنگام تمرین مسیر بالا:

به هدف اصلی و منظور هر شنیده توجه کنید، اینکه مقصود گوینده از این صحبت چیست؟ آیا میخواهد ایده ای را بیان کند، اطلاعاتی به شنونده برساند، حادثه ای را گزارش یا چیزی را شرح دهد؟ به طور کلی صحبت گوینده درباره چه موضوعی است؟

اخبار نیم‌روزی انگلیسی زبان

سایت های خبری برای یادگیری زبان انگلیسی

رسیدیم به قسمت مورد انتظار ماجرا!

Newsmap.jp و Newspapermap.com دو سایت هستند که خیلی با یکدیگر متفاوتند اما هدف مشابهی دارند و آن هم چیزی نیست جز منتشر کردن اخبار انگلیسی.

سایت Newsmap.jp

سایت Newsmap.jp به شما این امکان را می دهد تا در سربرگ سایت به کشورهای مختلف دسترسی داشته باشید. کشور مورد نظرتان را با کلیک روی گزینه مناسب انتخاب کنید. در هر تب، بر گه ای از سرفصل ها به شما داده می شود. این به این معناست که  شما روزنامه بخصوصی را انتخاب نمی کنید، بلکه موضوعی که به آن علاقه دارید را انتخاب می کنید.

اگر جزئیات لازم درباره یک روزنامه بخصوصی را می خواهید فقط کافیست نشانگر را روی موضوع مقاله حرکت بدهید. به این ترتیب، یک پنجره بازشو خلاصه ای از مقاله، تاریخ انتشار و همچنین چندین مقاله دیگر با همان دسته بندی را به شما نشان می دهد. برای خواندن مقاله یا خبر، بر روی تیتر آن کلیک کنید تا به صفحه مقاله در سایت مورد نظر هدایت شوید.

نکته: این وب سایت از سیستم کدگذاری بر پایه رنگ، برای صفحه اول روزنامه ای که در سایت Newsmap.jp قرار داده شده استفاده می کند. هر رنگ مربوط به یک موضوع خاص مثل سرگرمی، علم، فناوری، بهداشت و غیره است.

سایت Newspapermap.com

سایت Newspapermap.com نیز گزینه خوب دیگریست که می توان از آن برای مطالعه اخبار انگلیسی استفاده کنید. در این سایت لزومی ندارد موضوع خاصی را برای مطالعه انتخاب کنید ولی می بایست اسم روزنامه ای را که می‌ خواهید مطالعه کنید را بلد باشید.

این سایت نقشه کاملی از جهان، و تعداد بالایی موقعیت مکانی پین شده روی آن در اختیار شما قرار می دهد. هر نقطه  پین شده روی نقشه نمایانگر یک روزنامه خاص است. فقط می بایست روی یکی از آنها کلیک کنید تا به صفحه سایت مورد نظر هدایت شوید. این کار بسیار ساده و کارآمد است.

نکته: علاوه بر موارد بالا، این سایت (Newspapermap.com) به شما این امکان را می دهد تا به جای پیدا کردن یک نقطه مشخص روی نقشه، با انتخاب زبان دلخواه روزنامه های موجود را مشاهده کنید.

حال که یاد گرفتید چگونه روزنامه های انگلیسی و اخبار آنها را پیدا کنید. با هم به بررسی 4 نکته اساسی برای یادگیری زبان انگلیسی با کمک خواندن اخبار می پردازیم.

نکات اساسی یادگیری زبان، از طریق خواندن اخبار انگلیسی

1- خواندن هر روزه خبر

این بسیار مهم است که شما روزانه، روزنامه انگلیسی بخوانید تا بهتر و بیشتر یاد بگیرید. این مساله به ویژه برای یادگیری کلمات و لغات تازه اهمیت دارد. پس همیشه خواندن اخبار انگلیسی، جزئی از برنامه روزانه تان باشد. مثلا اگر تمایل دارید صبح ها قبل از رفتن به محل کار و موقع صبحانه خوردن اخبار رادیو یا تلویزیون گوش بدهید، این فعالیت را هم در خودتان بسازید که روزانه یک خبر انگلیسی بخوانید. روزنامه ها روزانه اخبار تازه ای می نویسند و این فرصت مناسبی برای شماست به جای خواندن  یک نوع متن (مثل خواندن مقاله علمی)، هر روز عناوین جدیدی بخوانید.

مطالعه هر روزه، به ارزیابی عملکرد نیز کمک می کند. برای مثال، ابتدا که شروع به مطالعه روزنامه انگلیسی می کنید با کلماتی مواجه می شوید که معنایشان را نمی دانید. در چنین مواردی باید آن کلمه و ترجمه اش را روی فلش کارت های خودتان یادداشت کنید تا دوباره سراغ آن بروید. وقتی این کلمات را بازخوانی کنید، به ذهن سپردن آن بسیار راحت تر می شود. حتی اگر در لحظه معنی آنها را به یاد نیاورید. به احتمال قوی فردای آن روز، آن کلمه ملکه ذهنتان می شود.

2- از سرنخ هایی که در متن وجود دارد کمک بگیرید

قبل از اینکه دنبال ترجمه یک کلمه در دیکشنری بگردید. بهترین کار این است که ابتدا ذهنیت انتقادی خود را به کار بگیرید. دلیل این است که مثل مطالعه هر کتاب یا نوشته دیگری از برتری‌های اصلی مطالعه اخبار این است که کلمات استفاده شده در آنها با هم یک معنی و مفهوم مشابه ایجاد می کنند و فقط فهرستی از کلماتی که ردیف شده اند نیستند.

بهتر است قبل از اینکه فورا به سراغ دیکشنری بروید یا با نرم‌افزار ترجمه دنبال معنای کلمه‌ای بگردید به کلمات و لغاتی که پیرامون آن واژه وجود دارد توجه کنید و تلاش کنید به کمک سایر لغات معنای کلمه ناآشنا را پیدا کنید. احتمالا مترادف های کلمه ناآشنا را در مقاله خود پیدا خواهید کرد. این امر به شما کمک خواهد کرد معنای آن کلمه را حدس بزنید و ارتباط معنایی که با کلمات مترادفش دارد هم را بفهمید.

این روش زمانی کارآمد و هوشمندانه است که ساختار جمله را در زبانی که در حاله مطالعه آن هستیم را بلد باشید. پس بهتر است از این تکنیک هنگامی استفاده کنید که مهارت انگلیسی خود را به سطح متوسط رسانده اید.

3-استفاده از دیکشنری های آنلاین

گاهی اوقات هر چقدر متن را بررسی می کنید. تا از طریق کلمات اطراف یک واژه، بتوانید معنای آن لغت ناآشنا را تشخیص دهید نمی شود که نمی شود! در چنین شرایطی احتمالا معنای پاراگراف به آن کلمه ناآشنا بستگی دارد. اگر معنای آن کلمه را پبدا نکنید احتمالا نتوانید چیزی از آن متن دریافت کنید.

خبر خوب اینجاست که ابزارهایی موجود است که در یافتن هر چه زودتر معنای کلمات به انسان کمک می رسانند. قطعا چندین مورد از این ابزار ها را در دسترس دارید! بله، اپلیکیشن های موبایل و سایت های آنلاینی مثل گوگل ترنسلیت از این دسته هستند.

اگر تاکنون از این ابزار ها استفاده نکرده اید، موقع آن رسیده که به دنبال یک دیکشنری مناسب بگردید. شما بسته به راحتی خود می توانید هم از دیکشنری های آنلاین و هم نرم افزار دیکشنری قابل نصب روی موبایل استفاده کنید.

امکاناتی که دیکشتری های آنلاین به ما می دهد:

  • می توان فورا با در اختیار داشتن اینترنت به معنای کلمه مورد نظر رسید.
  • با داشتن فلش کارت های آنلاین می توانید برای مرورهای بعد کلمه مورد نظر را به آن اضافه کنید.

گوش دادن به اخبار به وسیله رادیو

4- شنیدن تلفظ صحیح کلمات

تبدیل متن به گفتار قابلیتی است که احتمالا در گوشی و دستگاه های زیادی وجود دارد. با قرار دادن متن اخبار در آن می توانید به تلفظ متن برسید.  Google Translate یکی از ابزارهای پر استفاده ای است که به افراد ترجمه و تلفظ صحیح کلمات را ارائه می دهد. صدایی که در این گوگل ترنسلیت میشنوید مصنوعی و ربات مانند است. با این حال برای فهمیدن تلفظ صحیح کلمات روش مناسبی است.

سخن پایانی

تقویت مهارت شنیداری دغدغه بیشتر زبان آموزان است. گوش کردن به اخبار به دلیل پوشش موضوعات مختلف یکی از موثر ترین راه های تقویت این مهارت می باشد.

نویسنده:محمد رسول زارعی