لهجه بریتیش بهتره یا امریکن | ما ایرانی‌ها کدام لهجه را ترجیح می دهیم

/ / آموزش زبان انگلیسی

لهجه بریتیش بهتره یا امریکن

لهجه بریتیش بهتره یا امریکن؟ ما ایرانی‌ها کدام یک را ترجیح می‌دهیم؟ اگر شما هم هنوز جواب این سوال را نمی دانید پیشنهاد میکنم با ما همراه باشید.

لهجه انگلیسی بریتیش یا امریکن

آیا زبان انگلیسی آمریکایی و  زبان انگلیسی بریتانیایی دو زبان متفاوت هستند؟

بعضی متخصصان این حوزه می‌گویند آنها دو زبان انگلیسی مختلف هستند، ولی از نظر خیلی‌های دیگر، تنها این دو ‌را مختلفی از یک زبان می‌دانند . البته هیچ پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد. ما فقط می‌توانیم در این باره صحبت کنیم که تفاوت‌هایی میان آنها وجود دارد. البته باید این ‌تفاوت‌ها جزئی بوده و در مرور زمان،  همزمان با نزدیک شدن فرهنگ‌ها این تفاوت‌ها روز به روز کمتر شود.

اگر می خواهید سطح یادگیری زبان انگلیسی خود را محک بزنید و ببینید در چه سطحی هستید; می توانید از تعیین سطح رایگان ما استفاده کنید.

کدام لهجه انگلیسی است؟

قدمت لهجه بریتیش

لهجه بریتیش نسبت به لهجه آمریکایی قدیمی‌تر و دارای اصالت بیشتری است.کسانی که در رشته ادبیات کلاسیک زبان انگلیسی تحصیل می‌کنند و یا در حال تحصیل هستند لهجه بریتیش را ترجیح خواهند داد.

دلیل این انتخاب به‌خاطر این است که علاقه مندان رمان‌ها و نمایشنامه‌های کلاسیک  که اکثرا به‌صورت بریتیش نوشته شده‌اند; نیاز دارند ک این زبان را انتخاب کنند.

رمان ها و نمایشنامه ها به لهجه و به صورت بریتیش

چند پیشنهاد برای بهتر کردن لهجه

داشتن یک لهجه خوب برای مکالمه انگلیسی رویای خیلی از افرادی می‌باشد که در حال یادگیری و یا حتی قصد یادگیری  زبان انگلیسی را دارند، به همین دلیل در این جا چند پیشنهاد جالب و کاربردی برای شما علاقمندان این زبان آورده شده تا بتوانید بهتر صحبت کنید.

در ابتدای کار بهتر است این نکته را مد نظر داشته باشید که زبان انگلیسی لهجه‌های بسیار گوناگون و متفاوتی را داراست و برای نمونه به بریتانیایی، استرالیایی، آمریکایی و … تقسیم می شوند که در خود این کشورها نیز لهجه فراوان ومتفاوتی وجود دارد. آنچه که قصد داریم در ادامه مورد به آن بپردازیم چگونگی تقویت کردن لهجه آمریکایی می‌باشد، لهجه‌ای که کاربردی است و  استانداردهای کافی برای استفاده درست و شیوا که در بیشتر مناطق مورد قبول است.

برای به دست آوردن لهجه زیبا اولین کار برای شروع، این است که تا می‌توانید برای علاقه خود زمان بگذارید. اگر شما زمان کمی برای انگلیسی صحبت کردن صرف می‌کنید بهتر است این میزان را برای بهتر نتیجه گرفتن تغییر دهید. پیشنهاد ما این است که اگر می‌توانید هر روز به تمرین مکالمه زبان انگلیسی بپردازید.

شاید سوال کنید که با چه کسی انگلیسی صحبت کنیم؟ پاسخ به این سوال به شرایط شما وابسته می‌باشد . اگر امکان این را دارید تا با یک فرد انگلیسی زبان ( آمریکایی ) صحبت کنید که بهترین فرصت رویایی برای تمرین لهجه در اختیار شماست. در غیر این صورت می‌توانید از پیشنهادات زیر بهره ببرید:تمرین زبان انگلیسی و بهتر کردن لهجه

1.استفاده از تماس تصویری و یا گفتگوی آنلاین با فرد یا افرادی:

برای این کار پیشنهاد ما نرم افزار  skype می باشد و کار کردن با آن برای کابران بسیار راحت است.

2.استفاده از کتاب ها:

همچنین می توانید از کتاب هایی مانند Talk Your Head off استفاده کنید. در این کتاب سوالات متنوع و گوناگونی برای شما در زمینه های گوناگون گردآوری شده است، که شما می‌توانید به آن ها پاسخ دهید.

3.انگلیسی صحبت کردن با دوست خود برای بهبود لهجه دو طرف:

راه دیگر می‌توانید با دوست خود قرار بگذارید تا از این پس برای تمرین با هم انگلیسی صحبت کنید. این نیز باعث تقویت زبان انگلیسی هر دوی شما خواهد شد.

همچنین در تهران  و سایر استان ها برخی تورها موجود می باشند که افراد در آنها ثبت نام کرده و در آنجا با یک دیگر با زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. شما می توانید در این تورها ثبت نام کنید و به تقویت زبان خود بپردازید.

کتاب یادگیری زبان و لهجه انگلیسی
یکی دیگر از بهترین کتاب ها  در زمینه تقویت لهجه آمریکایی American Accent Training می باشد. یکی از مهم ترین دلایل محبوب بودن این کتاب، سی دی آموزشی است که به همراه دارد.

در زمینه تماشای فیلم، دقت در آمریکایی بودن فیلم مورد نظر می‌باشد. زیرا دیدن فیلم‌هایی که بازیگران آن اغلب با ‌لهجه‌های استرالیایی، هندی و … صحبت می کنند، برای تقویت لهجه آمریکایی سود چندانی ندارد.

فراموش نکنید که در این مورد نیز کیفیت بهتر از کمیت می‌باشد .پس به‌جای دیدن فیلم های متعدد یک فیلم خوب را انتخاب کرده و دیالوگ‌های آن را بررسی کنید.

تحقیقات نشان داده برای صحبت کردن به یک زبان جدید می‌بایست حدود سه ماه ; روزانه تمرین داشته باشید تا عضلات دهان (برای آن زبان خاص) تقویت شوند. بسیاری از مشکلات تلفظی که زبان آموزان با آنها سر و کار دارند در نتیجه استفاده غلط از اصواتی است که در زبان مادری خود به کار می‌برند.

نکته های زیر به شما کمک می‌کند که تاثیر زبان مادری خود را بر زبان انگلیسی‌تان کاهش دهید و لهجه تان را تقویت کنید:

 • به حرکات دهانِ  افراد انگلیسی زبان ( native ) دقت کنید.
 • به  پسوند های s و ed  توجه زیادی داشته باشید.
 • به خودتان گوش کنید.
 • صبور باشید،شمرده و آرام صحبت کنید.
 • با صدای بلند انگلیسی  بخوانید.
 • به کتاب‌های نوار دار گوش کنید.

نکته هایی که به شما کمک می‌کند که تاثیر زبان مادری خود را بر زبان انگلیسی‌تان کاهش دهید:

کدام لهجه آسان‌تر است؟ بریتانیایی یا آمریکایی؟

انگلیسی بریتانیایی از آمریکایی ساده‌تر است. البته هیچ لهجه‌ای به شکل ذاتی از دیگری سخت‌تر نیست.

تفاوت بین بریتانیایی و امریکن چیست؟

قابل ‌ملاحظه‌ترین تفاوت میان انگلیسی بریتانیایی و امریکن، کلمه است. صدها لغت وجود دارد که هر روز استفاده می‌شوند و متفاوت هستند.

تفاوت در بخش تلفظ

 • تفاوت اول بین این دو لهجه در این است که در لهجه آمریکایی حرف R  تلفظ می‌شود ولی در بریتیش R  در بعضی  از کلمات تلفظ نمی‌شود.

برای نمونه برای تفاوت تلفظ ها; حر ف R  در کلمه Water یاMother تلفظ نمی‌شود.

 • تفاوت دوم میان این دو لهجه در حرف A است. برای تلفظ این حرف در لهجه بریتانیایی به صورت لقمه در دهان تلفظ می کنیم و صدایی شبیه  به حرف ” آ ” در زبان فارسی را خواهد داشت.

مثال : salt یا ball که  تلفظ A متفاوت است.

 • سومین تفاوت در حرف T است. حرف Tدر انگلیسی بریتانیایی خیلی غلیظ تر نسبت به آمریکایی تلفظ می شود و همچنین در انگلیسی آمریکایی حرف T صدایی شبیه به حرف  “د ” در زبان فارسی دارد.

تفاوت در بخش نوشتاری

 • در بخش نوشتن هم تفاوت هایی وجود دارد.

به مثال های زیر توجه کنید!

 • تفاوت اول انتهای کلمات دربریتانیایی که به re ختم می شود. در آمریکایی تبدیل به er خواهد شد. مثل center در آمریکایی و در بریتانیایی به شکل centre خواهد بود.
 • تفاوت بعدی در این قسمت برخی کلمات آمریکایی هستند که در آنها ou در انگلیسی بریتانیایی نوشته می شود و در انگلیسی آمریکایی تبدیل به o خواهد شد. مثل colour بریتانیایی به صورت color در آمریکایی نوشته می شود.
 • تفاوتی دیگری که میتوان به آن اشاره کرد این است که se در کلمه های انگلیسی آمریکایی در بریتانیایی به صورت ze  نوشته می شود.

مثال  Apologise  در انگلیسی آمریکایی با  Apologize  در انگلیسی بریتانیایی هر دو دارای معانی یکسان اما با نوشتار متفاوت هستند.

تفاوت لهجه امریکایی و بریتیشی در بخش نوشتاری

تفاوت در گرامر

 • در بخش گرامر این دو لهجه نیز تفاوت هایی وجود دارد.

” at the weekend ” در انگلیسی بریتانیایی به صورت ” on the weekend ” در انگلیسی آمریکایی نوشته میشود.

تفاوت در واژگان

 • در بخش واژگان نیز تفاوت هایی وجود دارد که در اینجا چند مثال را بررسی می کنیم .این تفاوتها به مرور زمان و با شنیدن صدای تلفظ کلمه ها آشکارتر  برای شما خواهند بود.
 • Rubbish در انگلیسی آمریکایی به معنی زباله است ولی در بریتیش Trash به معنی زباله است.
 • واژه  دیگری برای مثال Flat که  به معنی آپارتمان است  ولی در بریتیش آپارتمان به Apartment تغییر پیدا می کند.

تفاوت لهجه بریتیش با امریکن در واژگان

سخن پایانی

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشه و توانسته باشیم شما را برای انتخاب لهجه مورد نظر راهنمایی کرده باشیم. همچنین خوشحال می شویم که در بخش کامنت های سایت نظر خودتان را با ما در میان بزارید.

اگر به دنبال تهیه دوره های آموزشی انلاین و کلاس مجازی زبان انگلیسی برای خود و یا دوستانتان هستید از پیشنهاد های ویژه سایت ما دیدن کنید. حتی اگر به صورت سازمانی به دنبال این دوره ها هستید سایت ما این بخش ویژه( اموزش زبان انگلیسی سازمانی ) را در اختیار شما می گذارد و شما می توانید استفاده کنید.