یک برنامه جامع برای یادگیری زبان انگلیسی ( کارآمدترین روش طبق جدیدترین تحقیقات )

/ / آموزش زبان انگلیسی

امروزه زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی شناخته میشود، که مردمان کشور های مختلف برای ارتباط گرفتن با یک دیگر از آن استفاده می کنند. یادگیری زبان نیاز به یک برنامه جامع، انگیزه، تلاش و تمرین و پشتکار دارد.

یادگیری زبان انگلیسی

هدف از داشتن برنامه جامع چیست؟

دلیل برنامه ریزی رسیدن به هدف است، زیرا با برنامه ریزی میتوانید از زمان و تمرکز خود به بهترین نحو ممکن استفاده کنید.

 • برنامه ریزی باعث میشود اهداف خود را مشخص کنید.
 • هدف نهایی خود را به کمک برنامه ریزی میتوان به اهداف کوچک تبدیل کرد.
 • برنامه ریزی باعث میشود میزان پیشرفت خود را ارزیابی کنیم و ایرادات خود را برطرف کنیم.
 •  برنامه ریزی باعث ایجاد انگیزه میشود.

برنامه جامع یادگیری زبان انگلیسی

چگونه برنامه ریزی کنیم؟

برنامه ریزی هر شخصی متفاوت است و مخصوص هر فرد و عادت هایش است، ولی اصول کلی برنامه ریزی همه به یه شکل است.

تعیین هدف

بدون هدف برنامه ریزی بی معنی است، زیرا هدف است که باعث ایجاد انگیزه میشود. اهداف خود را از یادگیری زبان یادداشت کنید، زیرا همین اهداف هستند مشخص میکنند زبان را چگونه یاد بگیرید.

زمان یادگیری زبان انگلیسی

زمانی که هر شخص میتواند، به یادگیری زبان اختصاص بدهد متفاوت است. زمانی را که میتوانید صرف یادگیری زبان کنید را مشخص کنید.

کمک از دیگران

ارتباط با کسانی که میخواهند زبان یاد بگیرند، باعث میشود ایده های یادگیری را با هم به اشتراک بگذارید و به برنامه خود پایبند باشید.

تعیین سطح

برای اینکه متوجه پیشرفت خود شوید، قبل از شروع سطح خود را ارزیابی کنید. برای ارزیابی یک فعالیت مشخص را انتخاب کنید و هر بار با انجام آن فعالیت متوحه تغییرات خود میشوید.

تعیین نحوه یادگیری زبان انگلیسی

روشی که میخواهید به کمک آن زبان را یاد بگیرید، مشخص کنید با استاد زبان یا خودآموز.

تعیین منابع یادگیری زبان انگلیسی

به کمک چه منابعی میخواهید زبان بیاموزید، نیز خیلی مهم است و انتخاب هر شخصی ممکن است متفاوت باشد. بر اساس هزینه ها و نیازهای خودتان کتاب و اپلیکیشن و… را میتوانید انتخاب کنید.

جدول زمانبندی

برای خود یک جدول طراحی کنید، یا میتوانید از دفترهای برنامه ریزی موجود در بازار استفاده کنید. در این جدول فعالیت هایی که باید در هفته انجام بدهید را یاداشت کنید، و بعد از انجام آن فعالیت علامت بزنید. ساعت هایی که به یادگیری اختصاص میدهید را یاداشت کرده تا اینگونه تشویق شوید، زمان بیشتری را به یادگیری اختصاص بدهید. با داشتن جدول برنامه ریزی بهتر در جریان روند یادگیری خود خواهید بود.

اولویت بندی

بر اساس نیاز مشخص کنید، برای کدام یک از فعالیت ها که شامل لیسینیگ و اسپیکینگ و… وقت بیشتری صرف کنید.

بازیابی انگیزه

به دو روش میتوانید انگیزه خود را بازیابی کنید:

 1. به خود پاداش دهید: هنگامی که به هدفی رسیدید یا اینکه پیشرفت کردید به خود پاداشی دهید.
 2. به خود سخت نگیرید: وقتی که در هنگام یادگیری دچار خستگی شدید، به خودتان استراحت بدید تا انرژی خود را بازیابید.

ارزیابی نتیجه

بعد از یه ماه خودتان را ارزیابی کنید تا ببینید برنامه مفید بوده است یا نه، اگر پیشرفتی نداشتید ایرادات خود را پیدا کنید و رفع کنید.

یادگیری زبان انگلیسی

روش یادگیری زبان انگلیسی به صورت خودآموز

وقتی که میخواهید یادگیری زبان انگلیسی را به صورت خودآموز شروع کنید، باید بدانید بر اساس نیازتان ابتدا روی چه مهارت هایی تمرکز کنید. نمیتوان همه ی مهارت ها رو با هم تقویت کرد، باید بر اساس هدفی که از یادگیری زبان دارید همان مهارت های مربوط به آن را یاد بگیرید.

مهارت ها

 • speaking(صحبت کردن)
 • Listening(گوش کردن)
 • vocabulary(واژگان)
 • writing(نوشتن)
 • تلفظ
 • روان صحبت کردن
 • سریع صحبت کردن
 • درک سریع انگلیسی
 • داشتن لهجه native

مهارت های زبان انگلیسی

تکنیک های یادگیری زبان انگلیسی

بر اساس مهارت هایی که میخواهید تقویت کنید، تکنیک ها و منابع یادگیری ای بیابید، که باعث بهبود آن مهارت ها شود. خلاقیت شما در تمرین باعث تسریع مسیر یادگیری میشود.

‎درک مطلب Listening

برای تقویت درک مطلب Listening خود باید زیرنویس فیلم ها و آهنگ ها را در اختیار داشته باشید و هر بار متوجه نشدید برگردید عقب و دوباره تکرار کنید به مرور مشکل شما حل میشود

روان صحبت کردن

گاهی افرادی هستند که به راحتی میتوانند بنویسند، ولی در خواندن مشکل دارند و نمیتوانند بدون اینکه فکر کنند روان صحبت کنند. برای روان صحبت کردن، باید فیلم و داستان یا فایل صوتی پیدا کنید و در موردش صحبت کنید و سه بار باید چیزهایی که گفتید را تکرار کنید، تا به مرور بتوانید روان صحبت کنید.

speaking

برای تقویت speaking باید به انگلیسی فکر کنید و آن فکر را برای خود بازگو کنید. و یا اینکه فیلم و آهنگی که گوش میدهید سعی کنید از آن تقلید کنید، ابتدا با دقت گوش بدید سپس تکرار کنید و یک لهجه را انتخاب کنید و سعی کنید بر روی همان مسلط شوید. و برای اصلاح اشتباهات خود صدایتان را ضبط کنید تا متوجه اشتباهات خود شوید و آن ها را اصلاح کنید.

vocabulary

باید لغات کاربردی را بیاموزید، زیرا لغاتی که انگلیس زبان ها به کار میبرند، کمی با لغاتی که در کلاس زبان یاد میگیرید متفاوت است. میتوانید هر روز تعدادی لغت مثلا 5 تا یاد بگیرید، همراه با مترادف و متضاد آن کلمه و کلمه هایی که بهش مربوط هستند.

writing

با نوشتن خاطرات روزانه یا نوشتن انشا و همچنین توصیف عکس یا خلاصه نویسی میتوانید writing خود را تقویت کنید، و برای اینکه تمرین های شما نتیجه دهد حتما متنی که نوشته اید را ارزیابی کنید و اشکالاتشو اصلاح کنید.

تلفظ

در ابتدا نوع لهجه ای که میخواهید را انتخاب کنید، سپس میتوانید فیلم نگاه کنید و موسیقی و پادکست گوش بدهید یا بلند کتاب بخوانید در هنگام تمرین میتوانید صدای هنر پیشه، بازیگر و هر کسی که لهجه اش را دوست دارید تقلید کنید، و صدای خود را ضبط کنید تا متوجه ایرادات خود شوید، و همچنین در هنگام تمرین به stress کلمات دقت کنید.

سریع صحبت کردن

برای اینکه بتوانید سریع صحبت کنید باید موسقی و رادیو گوش بدید قبل از سریع صحبت کردن باید مهارت روان صحبت کردن را در خود تقویت کنید.

تکنیک های یادگیری زبان انگلیسی

منابع یادگیری زبان انگلیسی

امروزه برای یادگیری زبان یه سری منابع در دسترس همگی قرار دارد، که استفاده از آن منابع بسیار بر روی تقویت زبان افراد تاثیرگذار است، در حدی که ممکن است بدون وجود این منابع یادگیری سخت و محال شود.

خواندن مقاله و متن و کتاب

هر هفته یک متن انگلیسی بخوانید، نیاز نیست تمام معنی کلمه ها را بلد باشید، فقط کافیه معنی کلی متن را متوجه شوید. انواع کتاب آموزشی در اینترنت هست، میتوانید یک نوع از کتابا را انتخاب کرده و از آن استفاده کنید.

موسیقی گوش دادن

یک یا دو موسیقی را در ماه انتخاب کنید و گوش بدید همراه و همچنین متن آهنگ را نیز دانلود کنید.

فیلم دیدن

نوع فیلم مورد علاقه خود را با زبان اصلی ببینید، فیلم بهترین منبع یادگیری که جنبه سرگرمی نیز دارد و به سرعت زبانتان تقویت میشود.

منابع یادگیری زبان انگلیسی

نکات یادگیری زبان انگلیسی

امروزه دانشمندان بسیاری درباره ی نحوه زبان آموزی تحقیق کرده اند، و در طی تحقیقاتشان برای تسربع یادگیری زبان انگلیسی به نکاتی رسیدن، که در ادامه به یه سری از آن ها اشاره میکنیم.

یادگیری ناخودآگاه و ضمنی

یادگیری ناخودآگاه به این صورت است که بدون تمرکز برای یادگیری اطلاعات در ذهن شما ثبت میشوند، وقتی که پشت میز میشنید و با تمرکز بالا سعی در یادگیری مطلبی دارید، فرایند یادگیری غیر ارادی متوقف میشود. ولی وقتی بدون هیچ نیتی برای یادگیری موسیقی، فایل صوتی یا فیلمی به زبان اصلی نگاه میکنید، ناخودآگاه لهجه، گرامر و تلفظ و.. را یاد میگیرید حتی کلمه هایی که معنی آن ها را نمیدانید، مانند کودکان که میلیون ها کلمه رو میشنوند و بعد از مدتی شروع میکنند به حرف زدن، پس تا میتوانید سعی کنید به زبان انگلیسی به چیزی گوش دهید.

تصحیح اشتباهات

با برسی اشتباهات خودتون در راستای تصحیح آن ها تلاش کنید و هر هفته یکی از اشکالات خود را بر طرف کنید.

ارزیابی سطح یادگیری زبان انگلیسی

برای اینکه بدانید در زبان به چه میزانی پیشرفت کرده اید، در ابتدای یادگیری به طور مداوم توانایی های خود را در هر مهارت یاداشت کنید، اینگونه علاوه بر اینکه از سطح خود در مسیر یادگیری آگاه میشوید انگیزتان نیز بیشتر میشود.

برنامه ریزی هفتگی یادگیری زبان انگلیسی

بر اساس زمانی که میتوانید برای یادگیری زبان بذارید و مهارت هایی که تصمیم دارید آن ها را تقویت کنید، آن ها را اولویت بندی کنید. یک برنامه هفتگی برای خودتان طراحی کنید، این برنامه باید 40 درصدش برای مهارت اصلی شما و 30 درصد مهارت دوم و 20 درصد مهارت سوم و 10 درصد باقی مانده به گرامر باید اختصاص داده شود. اگر زمان کمی را میتوانید زبان بخوانید بهتر است به جای سه مهارت دو مهارت را تقویت کنید.

برآورد نتایج

بعد از یک ماه تمرین و فعالیت سطح خود را باز ارزیابی کنید، همانگونه که در شروع سطح خود را ارزیابی کردید، اینگونه در جریان میزان پیشرفت خود بعد یک ماه قرار میگیرید.

برنامه ریزی برای ماه آینده

حال که از میزان پیشرفت خود آگاهی دارید میدانید چه فعالیت هایی بر روی پیشرفت شما تاثیر داشت و چه فعالیت هایی بی تاثیر بود و با کمک تجاربتان یه برنامه بر حسب مهارت هایی که میخواهید تقویت کنید بریزید.

نکات یادگیری زبان انگلیسی

اپلیکیشن های کاربردی برای یادگیری زبان انگلیسی

 • یادگیری زبان انگلیسی : Duolingo، Quiz your English
 • یادگیری واژگان : Words 6000
 • یادگیری گرامر : The British Council
 • یادگیری رایتینگ : Grammarly
 • تقویت ریدینگ : Beelingu
 • تقویت مکالمه : HelloTalk

اپلیکیشن های کاربردی برای یادگیری زبان انگلیسی

کلام آخر

برای یادگیری زبان تایین هدف و داشتن برنامه به شما کمک بسیاری میکند، برنامه به شما مسیر راهی که باید پیموده شود را نشان میدهد، این اصول کلی که در بالا بهشون اشاره کردیم را شخصی سازی کرده و برای رسیدن به هدفتان ازش بهره ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت ما مراجعه کنید.