مهارت شنیداری چیست؟ | تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی

/ / آموزش زبان انگلیسی
مهارت شنیداری

یکی از مهم ترین مهارت های چهارگانه یادگیری زبان انگلیسی که شامل شنیدن و خواندن و نوشتن و گفتن است; مهارت شنیداری است که افراد حاضر اند پول بپردازند و ان را یاد بگیرند در حالیکه به راحتی می توانند ان را در خانه یاد بگیرند. پس با ما همراه باشید تا نکاتی را در این زمینه یاد بگیرید.

با این متدد ها مهارت خود را در این عرصه بالا ببر. یاد گرفتن زبان انگلیسی یاهر یک از زبان های زنده دنیا توانایی بسیار مهمی است که همه افراد بهتر است یاد داشته باشند.  خبر خوب این است که امروزه امکانت بسیار خوب وزیادی برای تمرین کردن و وگسترش دادن این توانایی ایجاد شده است. در این محتوا سعی کردیم  بعضی از منابعی  بسیار کار آمد و همچنین درباره بعضی از درس ها وب سایت های خود که به شما در بالا بردن سطح مهارت شنیداری کمک میکنند، معرفی خواهیم کرد.مهارت‌های شنیداری بخشی ضروری از ارتباط مؤثر در هر زبان است.

 مهارت شنیداری چیست؟ فردی در حال شنیندن زبان انگلیسی وتقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی خود

گوش دادن یک مهارت مهم در هر زبان است. همه ما با کمک شنیدن، داده ها واطلاعاتی برای درک کلی و جزیی ازمحیط دریافت میکنیم.درک گفته های شنیده شده از رادیو تلویزیون و… برای بسیاری از زبان آموزان بسیار سخت و دشوار است، به این خاطر که صحبت روزانه وعادی با فردی که تلاش میکند  به آرامی و شمرده به شما اطلاعات بدهد،دارای تفاوت های زیادی است.

گوش دادن به هر زبانی نیاز به تمرکز و توجه دارد. این مهارتی است که برخی از افراد باید در آن سخت تر از دیگران کار کنند. افرادی که درتمرکز کمتری دارند معمولا شنوندگان ضعیفی تری هستند. گوش دادن به زبان دوم نیاز به تمرکز حتی بیشتر دارد.

شنوایی دریافت زبان از طریق گوش است. گوش دادن شامل شناسایی صداهای گفتار و پردازش آنها به کلمات و جملات است. وقتی گوش می‌دهیم، از گوش‌هایمان برای دریافت صداهای فردی (حروف، استرس، ریتم و مکث) استفاده می‌کنیم و از مغز خود برای تبدیل آن‌ها به پیام‌هایی استفاده می‌کنیم که برای ما معنی دارند.

 مهارت شنیداری چیست؟ تجزیه تحلیل صدا ها در گوش برای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی

چرا اکثر مردم درتقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی شکست می خورند؟

تنها یک دلیل وجود دارد که افراد شکست می خورند: آنها به اندازه کافی به زبان انگلیسی گوش نمی دهند آیا کاملا .منطقی است و درست است؟ اگر 1000 ساعت را صرف گوش دادن به زبان انگلیسی کنید، قطعا لیسنینگ شما بهتر خواهد شد.

متأسفانه، این چیزی است که بسیاری از افراد برای افزایش مهارت شنیداری زبان انگلیسی  دادن خود انجام می دهند:

 1. هر هفته چند فیلم به زبان انگلیسی تماشا میکنند .
 2. 3 تا 5 بار در هفته به چیزی به زبان انگلیسی گوش دهید
 3. به مدت 15 دقیقه در روز به انگلیسی گوش دهید و…

این سری اقدامات یا هر گونه اقدام همانند موارد ذکر شده تاثثیر زیادی بروی افزایش مهارت شنداری افراد ندارد. این به اندازه کافی که تفاوت ایجاد نمی کنند اگر چه بی تاثییر نیز نیستند.                                    در مورد آن فکر کنید. اگر روزی 15 دقیقه به زبان انگلیسی گوش می دهید. یک سال بعد                       شما فقط 91 ساعت به زبان انگلیسی گوش کرده اید.این کافی نیست! سال ها طول می کشد تا شاهد پیشرفت باشید.اگر هدف شما این است که می خواهید انگلیسی را خوب صحبت کنید اما شریک تمرینی ندارید؟ هنوزهم راه هایبسیاری پیش روی شما است !در این محتوا ما  تلاش کردیم راهکار هایی راجهت توقویت مهارت شنیداری شما ارائه بدهیم و وامید واریم که این مطالب برای شما مفید واقع شود و باعث پیشرفت مهارت شنیداری شما باشد.

 مهارت شنیداری چیست؟ فردی درحال تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی خود با استفاده از منباع همچون کتاب لپ اینترنت

چه عاملی باعث جلوگیری از پیشرفت افراد در تقویت مهارت زبان انگلسی میشود؟

 

در ابتدا،اکثر افراد برای بهبود گوش دادن خود انگیزه کافی د دارند. آنها تصمیم می گیرند هر روز 2 ساعت به زبان انگلیسی گوش کنند تا این امر باعث تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی انها شود .بعد از مدتی متوجه خواهند شد زمانی برای تمرین مشکل دارند.در نهایت انگیزه خود را از دست می دهند و تسلیم می شوند.از آنجا که این افراد پیشرفت چشم گیری در خود نمی بینند بی انگیزه شد و دیگر تمرین را رها میکنند،و این موضوع باعث آن میشود  مهارت های شنیداری آنها بهبود نیابد.

این همان عاملی است که باعث میشود بسیاری از دانش آموزان انگلیسی “با انگیزه” شکست می خورند. آنها در ابتدا به سختی تمرین می کنند، اما پس از آن خیلی زودانگیزه خود را از دست میدهند زیرا نمی توانند این نوع تمرین را ادامه دهند.درسی که باید آموخت این است: برای اینکه مهارت های شنیداری زبان انگلیسی شما بهبود یابد، باید به طور منظم در مدت زمان طولانی به انگلیسی گوش دهید.گوش دادن به زبان انگلیسی برای چندین ساعت در روز “به مدت یک ماه” کافی نیست. شما باید آن را برای چندین ماه (یا بیش از یک سال) انجام دهید

فردی در حال گوش دادن به زبان انگلیسی برا تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی خود

روش هایی برای تقویت مهارت شنیدار زبان انگلیسی :

تمرین روزانه :

می خواهید روزانه چقدر زمان برای بهبود گوش دادن به زبان انگلیسی اختصاص دهید؟ گاهی اوقات،این زمان برا یافراد متفاوت است بستگی به سطح زبان افراد دارد.اما اگر شما می خواهید بدون خستگی وانگیزه بالا به تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیس خود بپردازید به طور میانگین زمانی که شما باید صرف کنید، 15 تا 45 دقیقه در روزاست. تمرین‌های شنیداری بسیار خوبی برای امتحان کردن وجود دارد، اما باید ثابت قدم باشید.

گوش دادن به موزیک های انگلیسی :

گوش دادن به موسیقی یک راه عالی برای یادگیری لغات جدید و تمرین مهارت های شنیداری انگلیسی است. همچنین باید یک فعالیت فعال برای شما باشد تا بیشترین بهره را از آن ببرید.

4-گوش کردن به کتاب صوتی :

کتاب‌های صوتی یکی ازبروزترین متد های هستند که  امروزهمه گیر شده ورواج پیدا کرده پیدا کرده و محبوبیت بسیار زیادی  در میان افرادی وقت یا علاقه‌ای به مطالعه کتاب‌های که بصورت چاپی هستند  ندارند. جالب است اگاه باشید که گوش کردن به کتاب‌های صوتی زبان انگلیسی می‌تواند تا حد بسیار چشمگیری برتقویت مهارت شنیداری شما موثر باشد. فقط لازم است کتاب‌هایی را همگام  با سطحی که قرار دارید، انتخاب کرده و به صورت روزانه و مکرر به آن‌ها گوش فرا دهید. همچون پادکست‌ها،احتیاج نیست که معنی همه  لغات موجود را بدانید، بلکه هدف از این کار، فهمیدن کلی مطلب و ود یاد گیری تلفظ صحیح جملات است.

بهترین کتابهای صوتی برای تقویت مهارت شنیداری :

 • Oh the Places You’ll Go
 • The Wind in the Willows
 • Alice’s Adventures in Wonderland
 • The Picture of Dorian Gray
 • Robinson Crusoe
 • Time Machine
 • Cloud Atlas

دیدن فیلم های انگلیسی:

یکی از راهکاری های خوبی که اکثر اساتید زبان هم بر ان تاکیید دارند تماشای فیلم های انگلیسی است که راهی عالی برای تقویت مهارت شنیداری است البته باید توجه داشت که فیلم هایی را در لیست خود قرار دهیم که از زبان انگلسی روان وساده استفاده کنند و کمتر از اصطلاحات پیچیده که باعث گیج شدن زبان آموزان میشود استفاده کنیم .

معرفی چند فیلم انگلیسی برای تقویت مهارت شنیداری  :

 • TO KILL A MOCKINGBIRD
 • Australia
 • Forrest Gump
 • The King’s Speech
 • My Fair Lady3
 • Clueless
 • Dead Poets Socie500
 • Days of Summer
 • The Social Network
 • Notting Hil
 • TO KILL A MOCKINGBIRD
 • Australia

تقویت مهارت شنیداری با استفاده شبکه‌های اجتماعی:

امروزه با گسترش فضای اینترنت شاهد افزایشاستفاده از قاضا های مجازی هستیم که این امر باعث به وجود آمدن نرم افزار ها و فضاهای جهت ارطبات کاربران شده است. استفاد  از شبکه های اجتماعی همچون یوتیوب، اینستاگرام، فیسبوک،توئیتر و… راهی عالی کار آمد جهت تقویت مهارت شنیداری است. استفاده از شبکه های اجتماعی جهت تقویت مهارت شنیداری

گوش دادن به اخبار به زبان انگلیسی :

یک روش دیگر برای تقویت مهارت شنیداری گوش دادن به اخبار که به زبان انگلیسی می باشند است که بسیار روش کار بردی و تاثیر گذار جهت افزایش مهارت شنیداری است ازجمله شبکه های اخبار میتوان به رادیو بی بی سی و وی او ای اشاره کرد که فیال های صوتی باکیفیت بالا در انها ارئه شده و کمک شیانی به افزایش مهارت شنیداری شما میکند .

استفاده از برخی از اپیلیکیشن ها :

یکراه ساده استفاده از اپیکیشن هایی است که برای افزیش سطح مهارت شنیداری افراد ساخته وا ارائه شده اند که متوانند راهکاری خوب جهت یاد گیری نیز باشند

معرفی برخی از اپلیکیشن ها جهت تقویت مهارت شنیداری : 

در پایان :

استفاده از هریک از این روش باید به همراره تکرار و تمرینو راهنمایی افرادی متخصص باشد تا اثر گذارخود را نشان دهد امید واریم این محتوا برای شما مفید واقع شده باشد .

جهت اموزش های بیشتر با ما همراه باشیبد