مهارت شنیداری چیست؟ | تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی

/ / آموزش زبان انگلیسی

مهارت شنیداری

یکی از مهم ترین مهارت های چهارگانه یادگیری زبان انگلیسی که شامل شنیدن و خواندن و نوشتن و گفتن است; مهارت شنیداری است که شما می توانید به راحتی ان را حتی در خانه هم یاد بگیرید; پس با ما همراه باشید.

یاد گرفتن زبان انگلیسی یاهر یک از زبان های زنده دنیا توانایی بسیار مهمی است که همه افراد بهتر است ان را داشته باشند. مهارت‌های شنیداری بخشی ضروری از ارتباط مؤثر در هر زبان است.  خبر خوب این است که امروزه امکانت بسیار خوب و زیادی برای تمرین کردن و وگسترش دادن این توانایی ایجاد شده است. همچنین بعضی افراد حاضر اند که پول زیادی بدهند تا این مهارت را پرورش بدهند در خودشان در حالیکه شما می‌توانید به راحتی ان را در خانه یاد بگیرید حتی میتوانید زبان انگلیسی را هم در خانه یاد بگیرید. اگر دوست دارید که زبان انگلیسی را در خانه یاد بگیرید حتما به بخش آموزش آنلاین زبان انگلیسی ما سری بزنید و در کلاس ها شرکت کنید و از این فرصت خوب نهایت استفاده را ببرید.

در این محتوا در سایت ماهان انگلیش سعی کردیم مطالب و نکاتی بسیار کار آمد را  که به شما در بالا بردن سطح مهارت شنیداری تان کمک میکنند را معرفی کنیم تا با این متد ها مهارت خود را در این عرصه بالا ببرید. برای کسب اطلاعات بیشتر راجب ما به درباره ما مراجعه کنید.

 مهارت شنیداری چیست؟ فردی در حال شنیندن زبان انگلیسی وتقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی خود

مهارت شنیداری چیست؟

گوش دادن یک مهارت مهم در هر زبان است. همه ما با کمک شنیدن، داده ها واطلاعاتی برای درک کلی و جزیی ازمحیط دریافت میکنیم. درک گفته های شنیده شده از رادیو ;تلویزیون و… برای بسیاری از زبان آموزان بسیار سخت و دشوار است، به این خاطر است که صحبت روزانه و عادی با فردی که تلاش میکند  به آرامی و شمرده به شما اطلاعات بدهد،دارای تفاوت های زیادی است.

گوش دادن به هر زبانی نیاز به تمرکز و توجه دارد. این مهارتی است که برخی از افراد باید در آن سخت تر از دیگران کار کنند. افرادی که تمرکز کمتری دارند معمولا شنوندگان ضعیفی تری هستند. گوش دادن به زبان دوم نیاز به تمرکز حتی بیشتر دارد.

شنوایی دریافت زبان از طریق گوش است. گوش دادن شامل شناسایی صداهای گفتار و پردازش آنها به کلمات و جملات است. وقتی گوش می‌دهیم، از گوش‌هایمان برای دریافت صداهای فردی (حروف، استرس، ریتم و مکث) استفاده می‌کنیم و از مغز خود برای تبدیل آن‌ها به پیام‌هایی استفاده می‌کنیم که برای ما معنی دارند.

 مهارت شنیداری چیست؟ تجزیه تحلیل صدا ها در گوش برای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی

چرا اکثر مردم درتقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی شکست می خورند؟

تنها یک دلیل وجود دارد که افراد شکست می خورند: آنها به اندازه کافی به زبان انگلیسی گوش نمی دهند. آیا کاملا منطقی و درست است؟ اگر 1000 ساعت را صرف گوش دادن به زبان انگلیسی کنید، قطعا لیسینینگ شما بهتر خواهد شد.

چند نکته که بسیاری از افراد برای افزایش دادن مهارت شنیداری زبان انگلیسی خود انجام می دهند:

1.هر هفته چند فیلم به زبان انگلیسی تماشا میکنند.

2. 3 تا 5 بار در هفته به چیزی به زبان انگلیسی گوش می دهند.

3.به مدت 15 دقیقه در روز به انگلیسی گوش می دهند.

این سری اقدامات یا هر گونه اقدام همانند موارد ذکر شده تاثیر زیادی بر روی افزایش این مهارت افراد دارند و بی تاثیر نیستند. اگر روزی 15 دقیقه به زبان انگلیسی گوش بدهید کم کم تاثیر ان را مشاهده خواهید کرد. هرچیزی با موفقیت و تلاش و تکرار به دست می اید و شما در نتیجه می توانید این مهارت خود را تقویت کنید. 15 دقیقه در طول روز چیزی نیست اما به قول ضرب المثل; ذره ذره جمع گردد وانگهی دریا شود. مدتی طول می کشد تا شاهد پیشرفت باشید. اگر هدف شما این است که مهارت شنیداری تان را تقویت کنید راه های بسیاری پیش روی شما است! در این محتوا ما  تلاش کردیم راهکار هایی را جهت تقویت مهارت شنیداری شما ارائه بدهیم  وامیدواریم که این مطالب برای شما مفید واقع شود و باعث پیشرفت مهارت شنیداری شما باشد.

 مهارت شنیداری چیست؟ فردی درحال تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی خود با استفاده از منباع همچون کتاب لپ اینترنت

چه عاملی باعث جلوگیری از پیشرفت افراد در تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی میشود؟

 

در ابتدا،اکثر افراد برای بهبود گوش دادن خود انگیزه کافی دارند. آنها تصمیم می گیرند هر روز 2 ساعت به زبان انگلیسی گوش کنند تا این امر باعث تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی انها شود. بعد از مدتی متوجه خواهند شد زمان تمرین مشکل دارند. در نهایت انگیزه خود را از دست می دهند و تسلیم می شوند. از آنجا که این افراد پیشرفت چشم گیری در خود نمی بینند بی انگیزه می شوند و دیگر تمرین را رها میکنند و این موضوع باعث آن میشود که این مهارت آنها بهبود نیابد.

این همان عاملی است که باعث میشود بسیاری از دانش آموزان انگلیسی “با انگیزه” شکست می خورند. آنها در ابتدا به سختی تمرین می کنند، اما پس از آن خیلی زودانگیزه خود را از دست میدهند زیرا نمی توانند این نوع تمرین را ادامه دهند.

درسی که باید آموخت این است: برای اینکه مهارت های شنیداری زبان انگلیسی شما بهبود یابد، باید به طور منظم در مدت زمان طولانی به انگلیسی گوش دهید. گوش دادن به زبان انگلیسی برای چندین ساعت در روز “به مدت یک ماه” کافی نیست. شما باید آن را برای چندین ماه (یا بیش از یک سال) انجام دهید.

فردی در حال گوش دادن به زبان انگلیسی برا تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی خود

روش هایی برای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی :

تمرین روزانه :

می خواهید روزانه چقدر زمان برای بهبود گوش دادن به زبان انگلیسی اختصاص دهید؟ گاهی اوقات این زمان برا ی افراد متفاوت است ;بستگی به سطح زبان افراد دارد. اما اگر شما می خواهید بدون خستگی وانگیزه بالا به تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی خود بپردازید به طور میانگین زمانی که شما باید صرف کنید، 15 تا 45 دقیقه در روز است. تمرین‌های شنیداری بسیار خوبی برای امتحان کردن وجود دارد، اما باید ثابت قدم باشید.

گوش دادن به موزیک های انگلیسی :

گوش دادن به موسیقی یک راه عالی برای یادگیری لغات جدید و تمرین مهارت های شنیداری زبان انگلیسی است. همچنین باید یک فعالیت فعال برای شما باشد تا بیشترین بهره را از آن ببرید.

گوش دادن به موزیک های انگلیسی برای بهبود مهارت شنیداری

4-گوش کردن به کتاب های صوتی :

کتاب‌های صوتی یکی ازبروزترین متد هایی هستند که  امروزه همه گیر شده و رواج پیدا کرده اند و محبوبیت بسیار زیادی  در میان افرادی دارند که وقت یا علاقه‌ای به مطالعه کتاب‌هایی که به صورت چاپی هستند را ندارند. جالب است که بدانید و اگاه باشید که گوش کردن به کتاب‌های صوتی زبان انگلیسی می‌تواند تا حد بسیار چشمگیری برتقویت مهارت شنیداری شما موثر باشد. فقط لازم است کتاب‌هایی را همگام  با سطحی که قرار دارید، انتخاب کرده و به صورت روزانه و مکرر به آن‌ها گوش فرا دهید. همچون پادکست‌ها، احتیاج نیست که معنی همه  لغات موجود را بدانید، بلکه هدف از این کار، فهمیدن کلی مطلب و یاد گیری تلفظ صحیح جملات است.

 گوش کردن به کتاب های صوتی برای بهبود مهارت شنیداری

بهترین کتابهای صوتی برای تقویت مهارت شنیداری :

 • Oh the Places You’ll Go
 • The Wind in the Willows
 • Alice’s Adventures in Wonderland
 • The Picture of Dorian Gray
 • Robinson Crusoe
 • Time Machine
 • Cloud Atlas

دیدن فیلم های انگلیسی:

یکی از راهکاری های خوبی که اکثر اساتید زبان هم بر ان تاکیید دارند تماشای فیلم های انگلیسی است که راهی عالی برای تقویت مهارت شنیداری است . البته باید توجه داشت که فیلم هایی را در لیست خود قرار دهیم که از زبان انگلیسی روان وساده استفاده کنند و کمتر از اصطلاحات پیچیده که باعث گیج شدن زبان آموزان میشود استفاده کرده باشند.

معرفی چند فیلم انگلیسی برای تقویت مهارت شنیداری  :

 • TO KILL A MOCKINGBIRD
 • Australia
 • Forrest Gump
 • The King’s Speech
 • My Fair Lady3
 • Clueless
 • Dead Poets Socie500
 • Days of Summer
 • The Social Network
 • Notting Hil
 • TO KILL A MOCKINGBIRD
 • Australia

تقویت مهارت شنیداری با استفاده از شبکه‌های اجتماعی:

امروزه با گسترش فضای اینترنت شاهد افزایش استفاده از فضاهای مجازی هستیم که این امر باعث به وجود آمدن نرم افزار ها و فضاهایی جهت ارتباط کاربران شده است. استفاده از شبکه های اجتماعی همچون یوتیوب، اینستاگرام، فیسبوک،توئیتر و… راهی عالی و کار آمد جهت تقویت مهارت شنیداری است. استفاده از شبکه های اجتماعی جهت تقویت مهارت شنیداری

گوش دادن به اخبار به زبان انگلیسی :

یک روش دیگر برای تقویت مهارت شنیداری گوش دادن به اخبار که به زبان انگلیسی می باشند است که بسیار روش کار بردی و تاثیر گذار جهت افزایش مهارت شنیداری است. ازجمله شبکه های اخبار می توان به رادیو بی بی سی و وی او ای اشاره کرد که فایل های صوتی باکیفیت بالا در انها ارئه شده و کمک زیادی به افزایش مهارت شنیداری شما میکند .

استفاده از برخی از اپلیکیشن ها :

یک راه ساده استفاده از اپلیکیشن هایی است که برای افزیش سطح مهارت شنیداری افراد ساخته و ارائه شده اند که می توانند راهکاری خوب جهت یاد گیری باشند.

معرفی برخی از اپلیکیشن ها جهت تقویت مهارت شنیداری : 

در پایان :

استفاده از هریک از این روش ها باید به همراره تکرار و تمرین و راهنمایی افرادی متخصص باشد تا اثر گذاری خود را نشان دهد. امیدواریم که این محتوا برای شما مفید واقع شده باشد. شما همچنین می توانید از بخش جذاب سایت ما که تعیین سطح رایگان زبان انگلیسی است استفاده کنید و ببینید که چه سطحی در زبان انگلیسی دارید و برای بالا بردن ان تلاش بیشتری کنید.

تقویت مهارت شنیداری- خانمی که با استفاده از گوش کردن و استفاده از کتاب های صوتی این مهارت را در خودش تقویت می کند.