رمزهای یادگیری زبان انگلیسی | یادگیری زبان انگلیسی طبق تحقیقات جدید

/ / آموزش زبان انگلیسی

رمزهای یادگیری زبان انگلیسی

رمزهای یادگیری زبان انگلیسی را در 4 مهارت اصلی زبان در این مقاله به شما آموزش می دهیم. این 4 مهارت شامل شنیداری (listening)، گفتاری (speaking)، نوشتاری (writing) و خواندنی(reading) است.

ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که آیا می توانیم زبان انگلیسی را به خوبی بیاموزیم و مانند افراد بومی انگلیسی صحبت کنیم. بله پاسخ سوال شما مثبت است. اما باید در نظر داشته باشید که تحقق چنین هدفی به آسانی ممکن نمی باشد. همانطور که هر کاری سختی خود را دارد و  همت و تلاش خود را می طلبد.

قبل از هر چیزی توجه داشته باشید که برای رسیدن به هدف خود باید:

 • به تلاش خود ادامه دهید و هرگز ناامید نشوید.
 • ایده ها و مفاهیم جدید را با اشتیاق دنبال کنید.

اگر به تمامی نکات ذکر شده در این مقاله دقت کنید و به آن عمل کنید، قطعا در هدف خود موفق خواهید بود.

افراد در حال نمایش رمزهای یادگیری زبان انگلیسی

رمزهای یادگیری زبان انگلیسی در 4 مهارت اصلی زبان انگلیسی

1. شنیداری (Listening)

اولین رمز listening است. برای این مهارت تنها و مهم ترین چیزی که می توانیم بگوییم این است که گوش کنید و گوش کنید و گوش کنید. گوش کردن اولین قدم برای یادگیری یک زبان جدید است. گوش کردن نه تنها سرعت یادگیری شما را افزایش می دهد، بلکه کیفیت لهجه ی شما را نیز بهبود می بخشد.

ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که چگونه گوش کردن قرار است به یادگیری زبان انگلیسی کمک کند. نکته اینجاست که همه ی ما در کودکی نیز با شنیدن و گوش کردن زبان فارسی را آموختیم و مادر و پدرمان با گرامر و … آن را به ما آموزش نداده اند. زمانی شما چهار دست و پا راه می رفتید آنها به شما آموزش خواندن و نوشتن نمی دادند. آنها فقط با یکدیگر صحبت می کردند و شما فقط به آنها گوش میدادید. نکته ای که وجود دارد این است که ما در زبان مادریمان غوطه ور بودیم و زبان مادریمان ما را احاطه کرده بود.

پس از آن حدودا بعد از 2 سالگی شما تازه شروع به صحبت کردن کردید. اما توجه داشته باشید که قبل از آن فقط گوش می دادید.

گوش کنید، گوش کنید و گوش کنید. هرچه بیشتر گوش کنید مهارت، تلفظ و لهجه ی شما بیشتر و بهتر می شود. همه ی افراد، چه مبتدی و چه پیشرفته، می توانند زبان انگلیسی خود را از طریق گوش کردن بهبود بخشند.

برای بهبود مهارت گفتاری چه مقدار گوش دادن لازم است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بستگی دارد. استعداد، مهارت، پیشینه و تجربیات افراد با یکدیگر متفاوت است پس نمی توان مقدار مشخصی را بیان کرد. بعضی از افراد به زمان و تلاش بیشتری نیاز دارند و بعضی دیگر برای دریافت نتیجه مشابه به زمان و تلاش کمتری نیاز دارند.

نکته ی مهم این است که هر چه بیشتر گوش بدهید بهتر است. بهتر از آن بیشتر گوش دادن ولی به صورت متداوم است. شما می توانید با یک هندزفری; در هر مکانی و در هر زمانی تمرین گوش دادن را انجام دهید.

افرادی که مدتی در کشور های انگلیسی زبان بوده اند بیشتر فرصت شنیدن زبان انگلیسی را داشته اند و مسلما این موضوع در روند یادگیری آنها تاثیر مثبتی می گذارد. اما اگر شما چنین وضعیتی را ندارید اصلا نگران نباشید. سعی کنید خود را در محیط هایی قرار دهید که گوشتان بیشتر صداهای مختلف انگلیسی را بشنود. درست مانند زمان کودکیتان.

سایر نکات مهم و مفید دیگر در رمزهای یادگیری زبان انگلیسی

 • تماشا کردن فیلم های انگلیسی زبان (ترجیحا بدون زیرنویس باشند.)
 • گوش کردن به رادیو های انگلیسی (نظیر: BBC, CBC , صدای آمریکا و…)
 • گوش کردن به شبکه ها و کانال های انگلیسی (ترجیحا چشمان خود را ببندید که روی تلفظات و لحن آن بیشتر متمرکز شوید.)
 • گوش کردن به موسیقی های انگلیسی (سعی کنید همراه با آن بخوانید)
 • گوش کردن به مکالمات افراد در مکان های عمومی مختلف (نظیر: کافی شاپ، ایستگاه اتوبوس، مترو و…)
 • استفاده از کتاب های صوتی انگلیسی
 • تکرار کلمات جدید (زمانی کلمه ی جدیدی را می شنوید بارها و بارها آن را با خودتان تکرار کنید)
 • گوش کردن به زبان انگلیسی در هر مکانی
 • استفاده از اینترنت (در اینترنت سایت های مختلفی برای گوش کردن به زبان انگلیسی و تمرین کردن وجود دارد.)

شخصی در حال تمرین مهارت گوش دادن برای یادگیری زبان انگلیسی

2. خواندنی (Reading)

خواندن دومین رمز از رمزهای یادگیری زبان انگلیسی است. خواندن یک جور مکالمه کردن بی صدا است.

حال می خواهیم موارد زیر را با هم برسی کنیم.

 • بهبود مهارت speaking با خواندن
 • روش پیدا کردن منابع مناسب و خوب برای مهارت خواندن (Reading)

مهارت خواندن و نوشتن با هم در ارتباط هستند. خواندن اطلاعات را وارد ذهن و نوشتن اطلاعات را از ذهن ما خارج می کند. شما برای تقویت مهارت نوشتنتان نیاز دارید که بخوانید. با خواندن می توانید مهارت نوشتن خود را تقویت کنید.

از دیگر مزایای خواندن، افزایش دایره لغات شما است. هر چه مطالب و متون انگلیسی بیشتری بخوانید، با کلمات بیشتری آشنا می شوید. همچنین لغاتی را که قبلا با آنها آشنا بوده اید بهتر برایتان جا می افتد.

نکته ی دیگری که وجود دارد این است که زمانی شما یک لغت را به تنهایی می آموزید، درک درستی از نحوه ی استفاده ی آن در جملات ندارید. مثلا کلمه ی fire away که معنی اش را در اینجا آورده ایم:

If someone wants to say or ask something, you can say ‘ fire away’ as a way of showing that you are  ready for them to speak

اکنون شما معنی این کلمه را فهمیده اید اما ممکن است در به کارگیری آن در جملات با مشکل مواجه شوید. به همین دلیل است که بسیاری از افراد پیشنهاد می کنند که برای یادگیری لغات از متون انگلیسی مختلف استفاده کنید. به عبارتی یادگیری لغات در قالب متن. از همین رو خواندن بسیار در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

نکته ی مهم: در هنگام خواندن سعی کنید تا می توانید از دیکشنری استفاده نکنید. سعی کنید معنی لغت را از طریق متن درک کنید و سپس اگر متوجه نشدید آنگاه به سراغ دیکشنری بروید.

از دیگر مزایای خواندن این است که شما از طریق خواندن بیشتر با اصطلاحات و فرهنگ غرب آشنا می شوید و به عبارتی در معرض زبان انگلیسی قرار می گیرید.

چند نکته ی مهم که در مهارت خواندن خوب است بدانید!

 • از فرهنگ لغت یا دیکشنری استفاده نکنید.
 • از کلماتی که معنی آنها را در متن متوجه نمی شوید نترسید و به خواندن ادامه دهید. لازم نیست تمام جزئیات را متوجه شوید، یک مفهوم کلی از متن کفایت می کند.
 • متن را سریع بخوانید. این کار به بهبود تلفظات شما کمک بسیاری می کند.
 • اگر کتابی که برای خواندن انتخاب کرده اید سخت یا خسته کننده است، آن را عوض کنید.
 • خواندن را به طور مداوم انجام دهید.

افراد در حال تمرین مهارت خواندن از رمزهای یادگیری زبان انگلیسی

3. گرامر (Grammar)

گرامر را فراموش کنید!

یکی از رمزهای یادگیری زبان انگلیسی فراموش کردن گرامر است. شاید اندکی به گرامر احتیاج داشته باشید اما از نظر من تا کنون به اندازه ی کافی گرامر را فرا گرفته اید. حتی می توانم بگویم که از این نظر از بسیاری از افراد بومی شما پیشی گرفته اید، زیرا بسیاری از آنها درک خوبی از گرامر ندارند.

بسیاری از افراد هستند که ممکن است در آزمون های گرامر نمره ی خوبی را کسب کنند اما نتوانند به خوبی صحبت کنند. هدف از یادگیری زبان انگلیسی اصلا چنین چیزی نمی باشد. داشتن تسلط کامل بر روی گرامر اصلا به معنای توانایی روان صحبت کردن به زبان انگلیسی نیست. تسلط بر گرامر با تقویت مهارت speaking هیچ ربطی به هم ندارند. چرا که اگر چنین بود بسیاری از افراد که از مهارت خوبی در زمینه ی دستور زبان انگلیسی برخوردار هستند، می توانستد به شیوایی مکالمه کنند و مانند افراد بومی صحبت کنند.

برای تسلط بر زبان انگلیسی; گرامر لازم نیست بلکه زبان لازم است. فکر می کنید اگر تا حدودی انگلیسی را درک می کنید و می توانید مفهوم را به افراد دیگر منتقل کنید، کافی نمی باشد؟ درست است که لازم است اصول و دستور زبان را بدانید، اما دانستن جزئیات زبان  آنها شما را بهتر می کند.

نکته ای که وجود دارد این است که گرامر یک جور ابزار است. شما برای تسلط به زبان انگلیسی باید از خود زبان استفاده کنید نه تسلط بر روی ابزار ها!

توجه داشته باشید که منظور ما کنار گذاشتن به کل گرامر نیست. بلکه منظور این است که گاهی اوقات لازم است که دستور زبان را کنار بگذاریم و روی گوش کردن، خواندن و صحبت کردن تمرکز کنیم.

فردی در حال استفاده مکالمه زبان انگلیسی

4. گفتاری (Speaking)

چهارمین نکته از رمزهای یادگیری زبان انگلیسی،speaking است.

شما باید تا می توانید انگلیسی صحبت کنید و از هر فرصتی برای آن استفاده کنید. شما باید کم رویی را کنار بگذارید و صحبت کنید، زیرا این یک تمرین بسیار مفید است. کم رویی بهای سنگینی دارد و قاتل فرصت ها است. پس تمرین کنید و تمرین کنید! خجالت را کنار بگذارید و در هر فرصتی که امکان داشت انگلیسی صحبت کنید.

راز تسلط به زبان انگلیسی و سایر زبان ها، تمرین است. شما نیز در کودکی با تمرین صحبت کردن توانستید به زبان مادری خود مسلط شوید، پس هرگز قدرت تمرین کردن را دست کم نگیرید!

یادبگیرید خودتان فرصت ها را ایجاد کنید. اگر در کشور انگلیسی زبانی نیستید می توانید در کلاس های زبان انگلیسی ثبت نام کنید. اما توجه داشته باشید که در کلاس های زبان انگلیسی کسی شما را مجبور به صحبت کردن نمی کند و این شما هستید که باید خودتان را مجبور به صحبت کردن کنید. باز هم می گویم، هر چه بیشتر تمرین کنید سریع تر به نتیجه و هدف خود می رسید.

ما در سایت ماهان انگلیش برای شما کلاس های انلاینی را برگزار کردیم که بتوانیم به کسانی که به هر دلیلی شرایط حضور در کلاس های حضوری را ندارند; کمک کنیم و بتوانند از دوره های انلاین و کلاس مجازی زبان انگلیسی ما استفاده کنند و نهایت استفاده را برای یادگیری زبان انگلیسی ببرند.

افراد در حال تمرین speaking، چهارمین رمز از رمزهای یادگیری زبان انگلیسی

5. نوشتاری(writing)

پنجمین رمز از رمزهای یادگیری زبان انگلیسی، writing است. بیشتر نوشتن مساوی است با تسلط بیشتر، پس تلاش کنید هر روز بنویسید.

دو نوع writing داریم، داستانی و غیر داستانی. داستانی نوشتن اصول و قواعد کمتری دارد در حالی که برای مطالب غیر داستانی قوانین بیشتری وجود دارد. هر دو نوع سبک در تقویت مهارت زبان انگلیسیتان می تواند به شما کمک کند.

اگر کلا از نوشتن حتی به زبان مادریتان علاقه ندارید ممکن است نوشتن به زبان انگلیسی هم اندکی برایتان سخت باشد. اما نگران نباشید روزانه با 15 دقیقه تمرین می توانید روز به روز شاهد پیشرفت خود باشید.

چرا writing در تسلط به زبان انگلیسی نقش مثبتی دارد؟

1.بیشتر نوشتن درک بهتری از زبان انگلیسی و انگلیسی زبانان را به شما می دهد و یکی از رمزهای یادگیری زبان انگلیسی است.

شما اگر بتوانید به زبان انگلیسی بنویسید، می توانید فرهنگ غربی را بیشتر و بهتر بشناسید. به عبارتی فرهنگ را از درون تجربه کرده اید. تمرین با سبک های مختلف باعث می شود مانند انگلیسی زبانان بومی تمرین کرده باشید. در کل هر چه بیشتر مانند افراد بومی بنویسید، بیشتر به آن مسلط خواهید شد.

2.با تمرین مداوم و روزانه ی writing با انگلیسی بیشتر و بهتر آشنا می شوید.

اگر می خواهید در مهارت writing موفق باشید باید هر روز تمرین کنید. همان طور که نویسندگان حرفه ای هر روز می نویسند. با 10 الی 15 دقیقه تمرین نوشتن در روز، شما می توانید با زبان انگلیسی آشنا تر و به آن مسلط تر شوید.

حال به توضیحی کوتاه در مورد سبک های داستانی و غیر داستانی می پردازیم.

سبک داستانی (Fiction Writing)

نوشتن به صورت داستانی شخصی و متفاوت است. این نوع سبک از قواعد و قوانین محدودی برخوردار است.داستان نویسی می تواند جدی، طنز و یا سرگرم کننده باشد. افراد به روش های مختلفی خود را معرفی و بیان می کنند به همین دلیل نوشته های داستانی بستگی به طرز و روش نوشتن خودمان دارد.

سبک غیر داستانی (Non-Fiction Writing)

سبک غیر داستانی با داستانی تفاوت بسیاری دارد. در سبک غیر داستانی نحوه ی نوشتن دقیقا به اندازه ی چیزی که می نویسید اهمیت دارد. در سبک غیر داستانی باید حتما از قالب بندی مناسبی استفاده کنید. قالب بندی یعنی قوانین مربوط به مکان کلمات در صفحه. مثلا قالب بندی برای یک رزومه با قالب بندی برای یک نامه متفاوت است.

افراد در حال تمرین writing، پنجمین مهارت از رمزهای یادگیری زبان انگلیسی

سخن اخر

ماهان اینگلیش با به کارگیری تمامی رمزهای یادگیری زبان انگلیسی و با استفاده از آخرین فناوری روز دنیا، به صورت مجازی و آنلاین در خدمت شما علاقه مندان به زبان انگلیسی می باشد.

همچنین سایت ما به سازمان ها نیز این امکان را میدهد تا بتوانند از دوره های مجازی یا سایر خدمات نظیر برگزاری دوره های خاص استفاده کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.